چسب چوب

چسب چوب یکی از چسب های مورد استفاده در صنایع چوب است. چسب چوب ها از ترکیبات  آلی و پلیمری تشکیل می دهند . که اجازه انعطاف زیادی را به مولکول های این چسب میدهد. همین انعطاف مولکولی خواص خاص زیادی را به چسب چوب اضافه میکند. این چسب ها بوی خاصی ندارند و تقریبا بی بو حساب میشوند و همچنین حلالیت آن ها با رنگ پلاستیک و حلال عمومی مثل آب بالا است . خواص پلیمری چسب چوب یک ظاهر خمیری شکل دارد . و ویسکوزیته بالا را به آن میدهد .

چسباندن قطعات چوب 

اتصالات سازه های چوبی یا پر کردن ترک های چوب استفاده از  این نوع چسب بسیار خوب است . همچنین برای زیر سازی رنگ و معرق کاری بسیار مناسب است .  پایه ی آنها رزین های هموپلیمری است و طیف آنها بین خاکستری کمرنگ و سفید است. اتصال فیزیکی بین چسب چوب و چوب به وسیله این ماده بر قرار می شود و عملکرد ان به این صورت است که ماده پلی وانیل استات در درز و شکاف های چوب نفوذ کرده . و نیروی چسبندگی و ویسکوزیته ان باعث پر شدن این منافذ می شود . پس از خشک شدن چسب یک بافت شفاف و ارتجاعی محکم ایجاد می شود  که عامل چسبندگی است . 

کاربرد چسب چوب 

این  چسب کاربردهای بسیار زیادی دارد اما عمده ترین آنها در صنایع مبلمان برای چسباندن قطعات مبل و چوب به یکدیگر در هنرهای وابسته به چوب مثل معرق کاری همچنین برای چسباندن قطعات گچی به یکدیگر و در گچ بری ساختمان کاربرد فراوانی دارد. چوب های مصنوعی مانند تخته سه لایی ورق های  ام دی اف را نیز میتوان با این ماده به هم چسباند. اما برای موادی مثل یونولیت خاصیت خوردندگی دارد و باعث از بین رفتن آن میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha + 24 = 31

سوالی دارید؟ از ما بپرسید